ژانویه 30 2018 0Comment

ایریدولوژی 2

پژوهشگران معتقدند که پیشینۀ چشم خوانی و عنبیه شناسی ( ایریدولوژی ) به 4000 سال پیش بر میگردد ولی این علم به صورت مدرن از قرن نوزدهم توسط آقای دکتر ایگناتز وُن پازلی (Ignatz Von Pazely) که اهل مجارستان بود نوآوری شد. جرقه این مسئله در ذهن وُن پازلی در سن پانزده سالگی با دیدن چشم های جغدش هنگامی که بالش شکسته بود و تغییری که در عنبیه جغد بوجود آمده بود و سپس پس از ماه ها که بالش خوب شد و عنبیه حیوان به حالت اوّل برگشت، خورده شد.

ایریدولوژی، شکلی از تشخیص بیماری است. که در آن، رنگها و سایر خصوصیات الیاف قدامی عنبیه برای اطلاع در مورد سلامتی بیمار، معاینه می‌شوند. متخصصان مشاهدات خود را با نمودارهای عنبیه تطبیق می‌دهند. این نمودارها، عنبیه را به مناطق زیادی تقسیم می‌کنند. اعتقاد بر این است که هر یک از این مناطق با قسمتی از بدن مرتبط هستند. شواهد علمی اندکی دال بر چنین ارتباطی بین ظاهر عنبیه و وضعیت سلامت بیمار، وجود دارند.


ایریدولوژیست‌ها ادعا نمی‌کنند که قادرند بیماریهای مشخص را تشخیص دهند، اما سیستمها و اندامی از بدن را که سالم بوده و یا آنهایی را که «بیش فعال» یا ملتهب هستند، مشخص می‌کنند. گفته می‌شود که این علائم، با بازتاب مسائل بهداشتی گذشته یا پیش‌بینی مشکلات سلامتی که ممکن است در آینده ایجاد شود، به زمینه بیماریهایی مشخص در بیمار دلالت می‌کنند.
عنبیه، آن چیزی است که ما به عنوان قسمت رنگی چشم می‌شناسیم که مرکز قابل انقباض یا مردمک را احاطه کرده. نور از میان مردمک عبور کرده و توسط عدسی به صورت یک تصویر بر روی شبکیه چشم متمرکز می‌شود. اعصاب عنبیه به قسمتی از مغز به نام هیپوتالاموس متصل هستند. باید توجه نمود که شواهدی مبنی بر این که هیچ یک از این عصبها به قسمتهای دیگر بدن متصل باشند، وجود ندارد. باور بر این است که چشم چپ با سمت چپ بدن و چشم راست با سمت راست بدن مرتبط است. عموما، اعضای بالاتر مغز و تیروئید در بالای عنبیه و اعضای پائینتر کلیه، در پائین قرار دارند.
[caption id="attachment_75760" align="aligncenter" width="625"] گوانجی اپتیک

رنگها
مطابق نقشه‌ها رنگهای مناطق معین روی چشم، به منطقه مشخص بدن مربوط است. پس شما می‌توانید درباره نوع تغییرات رخ داده تصمیم‌گیری نمایید.
• رنگ سفید نشانگر کارکرد سخت یک قسمت از بدن برای نگهداری است.
• رنگ زرد سفید بیانگر قسمتی از بدن است که در یک نبرد شکست خورده.
• قهوه ای ـ قرمز نشانگر زوال است.
• سیاه نشانگر نسج در حال مرگ است.

حلقه‌ها
حلقه‌های متعددی در عنبیه قابل مشاهده هستند. اینجا چند تا از مهمترین آنها را معرفی می‌کنیم:
• شعاعهای خورشیدی رو به خارج مانند پره‌های روی یک چرخ. که در جائی که ظاهر می‌شوند، سلولها مسموم و وامانده می‌شوند.
• حلقه‌های سدیم این یک حلقه ابری سفید است که اغلب روی سطح چرخشی رخ می‌دهد. که ممکن است نشانگر درد و رنج باشد.
• حلقه تسبیحی لنفاوی احتمالا فرد دارای این حلقه، در اعضائی از بدن که وابسته به سطوح زیر حلقه می‌باشند، به اندازه کافی تمرین و ورزش انجام نداده.
• حلقه‌های عصب هر چه فرد تعداد بیشتری از این حلقه‌ها داشته باشد، عصبی‌تر است. ممکن است این افراد به تغییر شیوه زندگی مانند کاهش استرس و یافتن یک شخص دیگری برای درد دل نیاز داشته باشد.

نقاط
نقاط ممکن است از این سو به آن سوی عنبیه حرکت کنند، و باور بر این است که نشانگر نقص یا یک انسداد در هوشیاری در رابطه با یک سیستم یا عضو باشد.

نمونه های بالینی تشخیص از طریق عنبیه
در این قسمت تصاویر گرفته شده از چشم بیماران با دستگاه ایریدوسکپ در یک کلینیک طب سوزنی همراه با تشخیص های انجام شده ارائه شده است:

تصویر گرفته شده از چشم خانم ۵۰ساله که تشخیص از روی عنبیه چشم وجود کیست خوش خیم سینه و رحم را نشان می دهد که وجود آن ها با انجام سونوگرافی تایید شده. نکته قابل توجه در مورد کیست ها این است که تشخیص سریع آن ها در پیشگیری از رسیدن آن ها به مرحله بدخیم بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که کیست سینه یا دهانه رحم در مراحل اولیه با روش هایی مثل تشخیص از طریق آیریس (عنبیه) تشخیص داده شوند با روش های ساده ای مثل فریز کردن درمان می شوند در حالی که عدم تشخیص به موقع آن ها و پیشرفت کیست به مرحله بدخیم درمان را دشوار یا ناممکن می سازد (معمولا این کیست ها در مراحل اولیه بوسیله دستگاه های مرسوم تشخیص داده نمی شوند).


تصویر چشم خانم ۳۵ ساله که تشخیص از طریق آیریس نشان از وجود آندومتریوز در ایشان دارد.

گالری عینک و مرکز بینایی سنجی گوانجی

gvinetco

مرکز بینایی‌ سنجی و فروشگاه عینک گوانجی ارايه و فروش معتبرترين برندهاي عينك طبي و آفتابي govanjioptic.com