ژانویه 21 2017 0Comment

پروتز چشم مصنوعی

وقتي كه چشم به هر علتی از داخل حدقه برداشته شده است و يا كوچک و بدون ديد است، از پروتز چشم مصنوعی استفاده مي شود كه ظاهر صورت را بهتر كند. عمل تخلیه چشم عبارتست از بیرون آوردن کره چشم و یا محتویات آن که بدلایل مختلفی صورت می پذیرد.از دلایل شایع آن عدم وجود دید در چشم همراه با درد، پیشگیری ازصدمه به چشم مقابل، برداشتن تومورهای داخل چشم و اصلاح وضیعت ظاهری بیمار می باشد.

رنگ بندی پروتز چشم مصنوعی متناسب با عنبیه چشم سالم فرد

یکی دیگر از خدمات طبی و ویژه مرکز بینایی سنجی و فروشگاه عینک گوانجی ساخت و ارائه پروتز چشم مصنوعی می باشد که از بهترین متریال ها از کشور سوییس و به دو صورت آماده و سفارشی است و نوع آماده ی آن در فروشگاه گوانجی موجود هستند. ولی نوع سفارشی بر اساس قالب گیری چشم فرد و با توجه به تمام ویژگی های چشم سالم فرد ساخته می شود. بنا بر این برای نوع سفارشی زمان بیشتری مورد نیاز خواهد بود.

مشخصات و ویژگی های مثبت

این چشم ها صیقلی بوده و از جنس آکریلیک پلاستیکی هستند و فرد با آنها کاملا احساس راحتی می کند. مهم ترین ویژگی آن ها طبیعی بودن و یکسان بودن با چشم سالم فرد می باشد. تمام قسمت های چشم با استفاده از طراحی های گرافیکی صورت می گیرد و رنگ عنبیه ی آن ها در برابر نور خورشید تا بیش از ده سال دوام دارد.

چرا از پروتز چشم مصنوعی استفاده می شود؟

پروتز چشم مصنوعی برای بهبود ظاهر کاسه چشم می باشد. زمانی که یک فرد مجبور به تخلیه ی چشم شده باشد و مانع از گسترش یا تحلیل کاسه ی چشم می شود. البته کمکی به بهبود یا قدرت بینایی فرد نمی کند و فقط برای بهبود ظاهر چشم می باشد. فاصله زمانی تخلیه چشم تا قرار دادن آن به نظر پزشک بستگی دارد. معمولا اولین پروتز چشم باید 2 تا 4 هفته بعد از تخلیه ی چشم در کاسه ی چشم قرار داده شود. علاوه بر جنبه ی زیبایی، استفاده از آن برای مسائل بهداشتی نیز توصیه می شود. همین طور اگر از آن استفاده نشود و چشم برای مدتی طولاتی خالی بماند، پس از مدتی حفره ی چشم کوچک خواهد شد.

دربرخی موارد نیز می توان طی یک عمل جراحی فلپ ، حس خارجی ناحیه چشم راکاهش داد و سپس از پروتزهای نازک استفاده کرد. درصورت عدم تحمل نهایتا تخلیه چشم تنها راه اصلاح ظاهر بیمارخواهد بود. درهنگام تخلیه چشم یک بافت اسفنجی شبیه به استخوانهای بدن بجای کره چشم قرارداده می شود و عضلات چشم به آن متصل می گردد . در انتهای عمل یک پروتز بی رنگ (کونفورمو) در زیر پلکها روی بافت جایگزین کره چشم قرار میگیرد و پس از حدود ۶ هفته پروتز شبیه به چشم طبیعی توسط تكنسين ساخت پروتز قالبگيري و كارگزاري مي شود. حدود ۱۲ماه پس ازعمل جراحی و پس از تستهای موید رشد عروق به داخل بافت اسفنجی، عمل دريل و پين گذاري بافت اسفنجی انجام می شود و تا ۲هفته بعد اتصال پروتز صورت می گیرد تا حركت بهتر در پروتز حاصل گرددگاهی به علت حرکت قابل قبول در پروتز عمل دريل کردن انجام نمی شود.

توصیه

1- حتما جهت محافظت از تنها چشم سالم از عینک استفاده شود.

2- پروتز چشم مصنوعی درگروهی از بیماران تولید حساسیت در بافتهای چشم و ترشح می کند که بايد از قطره هاي تجويزي استفاده نمود.

3- خارج کردن و شستشوی پروتز با فواصل طولاني انجام مي گيرد و انجام این كار بیش از حد توصیه شده، سبب افزایش ترشح می شود.

4- معمولاً برخي اعمال جراحی از قبیل اصلاح افتادگی پلک، افتادگی ابرو ، پف پلک ، اصلاح شلی پلک پایین و برداشتن بافتهای اضافی رشد کرده و…. در آينده مورد نياز است.

گالری عینک و لوازم بینایی گوانجی آماده ی ارائه ی پروتزهای مناسب برای شما عزیزان در انواع رنگ و قالب میباشد. جهت اطلاعات بیشتر با پزشک اپتومتریست ما، سرکار خانم دکتر صناعی تماس حاصل فرمایید:
09122969368
اصفهان_شمس آبادی_عینک گوانجی

gvinetco

مرکز بینایی‌ سنجی و فروشگاه عینک گوانجی ارايه و فروش معتبرترين برندهاي عينك طبي و آفتابي govanjioptic.com