ژوئن 19 2021 0Comment
هتروکرومیا

هتروکرومیا و همرنگ نبودن عنبیه چشم

هتروکرومیا چیست؟

آیا می دانید هتروکرومیا چیست و تا بحال چنین واژه ای را شنیده اید؟ دلیل همرنگ نبودن عنبیه چشم برخی از افراد دقیقاً همین اسم عجیب است که قصد داریم تا در این مقاله به تعریف آن بپردازیم. فردی که دچار عارضه هتروکرومیا می باشد، به جای اینکه چشم هایی با رنگ مشخص داشته باشد به عارضه ناهمرنگی عنبیه مبتلا است.

برخی افراد هستند که از دو یا چند رنگ در چشمان خود بهره می برند، برخی دیگر اما چشمانی دارند با دو رنگ متفاوت که تفاوت رنگ چشم ها در این افراد بی دلیل نبوده و مسأله ای علمی پشت آن است. این افراد به دلیل داشتن این بیماری که ناهمرنگی عنبیه را برایشان به ارمغان آورده است، از محبوبیت ویژه ای برخوردارند.

 

1-    عنوان اصلی محتوا: هتروکرومیا چیست؟
4-    خلاصه محتوا هتروکرومیا چیست؟ نوعی بیماری که ناهمرنگی عنبیه را ایجاد می کند، این بیماری که با ایجاد تفاوت رنگ چشم ها مشهود می شود به دو نوع است که یکی از انواع آن مادرزادی می باشد و مشکل ساز نخواهد بود.

اما در صورتی که همرنگ نبودن عنبیه به خودی خود رخ داده باشد نیاز به بررسی و درمان دارد.

 

 

جالب است بدانید که این بیماری چند شکل دارد و در همه به یک شکل عمل نمی کند.

  • هتروکرومیای مرکزی

هتروکرومی مرکزی

اطراف مردمک چشم افراد دارای رنگ های متفاوت است، گاه چند رنگ و به صورت ناهماهنگ و گاه دو یا چند رنگ به صورت کاملا مشخص و طبقه بندی شده.

  • هتروکرومیای کامل

هتروکرومی کامل

تفاوت رنگ چشم ها در این افراد به طور واضح مشهود است و این تفاوت کاملا جدا می باشد و دو رنگ عنبیه دیده می شود. به طور مثال چشم چپ طوسی و چشم راست آبی است.

  • هتروکرومیای سگمنتال

هتروکرومی سگمنتال

این عارضه دقیقاً مشابه نوع مرکزی است با این تفاوت که فقط اطراف مردمک را احاطه نکرده بلکه بخش اعظمی از عنبیه را تحت الشعاع قرار داده است و می تواند در یک و یا هر دو چشم دیده شود.

عوامل بروز مشکل همرنگ نبودن عنبیه که احتمالاً با توجه به ظاهر خاصی که برای افراد ایجاد می کند، نمی توان به آن مشکل گفت، عبارت است از:

  • مادرزادی: در صورت داشتن هتروکرومی مادرزادی حتماً شما سابقه این مسأله را نداشته اید و این مورد بیشتر در نوع مرکزی به وقوع پیوسته و بدلیل مشکل ساز نبودن، نیاز به هیچ درمان خاصی ندارد.
  • اکتسابی: در این نوع از بیماری، فرد بر اثر بروز مشکل چشمی به این عارضه مبتلا شده است و لازم است بررسی و درمان شود.

فروشگاه لنز اصفهان گوانجی آماده ارائه خدمات به همشهریان عزیز

gvinetco

مرکز بینایی‌ سنجی و فروشگاه عینک گوانجی ارايه و فروش معتبرترين برندهاي عينك طبي و آفتابي govanjioptic.com

دیدگاه خود را بیان کنید