ژانویه 20 2021 0Comment
جنس لنز رنگی

جنس لنز رنگی چیست ؟

جنس لنز رنگی چیست ؟

جنس لنز رنگی : انسان ها بر اساس ذات زیبا پسند و تنوع طلب بودنشان ، روز به روز وسایل و امکانات مختلفی به وجود می آورند. یکی از این وسایل که جزء وسایل پزشکی و زیبایی است ” لنز رنگی ” می باشد که از جمله پرکاربرد ترین محصولات زیبایی و آرایشی می باشد.

لنز ها به دو صورت طبی و غیر طبی در بازار به فروش میرسند اما هر دوی آنها از نظر ساخت و جنس مواد مواد اولیه یکسان هستند. شاید بسیاری از شما از لنز رنگی استفاده کرده اید و یا آن را از نزدیک دیده اید اما آیا تا بحال از خود پرسیده اید جنس لنز رنگی چیست ؟

سالیان گذشته لنز ها را از جنس شیشه می ساختند و بخاطر وزن زیاد ، عدم انعطاف پذیری و احتمال آسیب و شکستن ، استفاده از آنها پر خطر بود. اما امروزه با پیشرفت دستگاه ها و تکنولوژی ، از مواد جدید و متفاوتی ساخته می شود که بسته به صلاح پزشک و راحتی شما یکی از آنها را می توانید انتخاب کنید.

بعنوان اولین پاسخ برای سوال جنس لنز رنگی چیست ، لنزهایی که از کامپوزیت درست می شوند را بررسی می کنیم :

  • این لنز ها از جنس کامپوزیتی می باشند که در عین سبک و نازک بود ، قابلیت محافظت صد در صدی از چشم در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید و همچنین مقاومت در برابر ضربه و خراشیدگی را دارد.
  • پلی کربنات : از لنزهای پلاستیکی مقاومت بالایی دارند .دراین مدل جنس لنز رنگی چیست ؟ پلی کربنات که در ابتدا به صورت گلوله های جامد می باشد و در اثر حرارت دیدن ذوب می شود. پس از ریختن داخل قالب های لنز به سرعت سرد شده و لنز را به وجود می آورد.
  • تراویکس : تفاوت این مدل با لنز های پلی کربناتی در این است که ، دارای قدرت تجزیه نور بیشتری هستند و به همین دلیل دید واضح و شفاف تری به اسان می بخشند.
  • پلاستیکی : بسیار سبک تر از انواع شیشه ای هستند. دوام ، راحتی ، قیمت مناسب و مقاومت بالا سبب شده تا استفاده از آن رایج تر باشد.

 

می توان پرسید ، برای ورزشکاران مناسب ترین جنس لنز رنگی چیست ؟ لنزهای پلاستیکی چون نشکن هستند و برای آنهایی که در حال تحرک و جنب و جوش هستند مناسب است.

در ساخت انواع لنزها برای جلوگیری از سوزش و خشکی و تحریک چشم از ماده فسفوریل کولین استفاده می شود. لنز رنگی در واقع همان لنز معمولی می باشد و هیچ تفاوتی در جنس لنز رنگی و لنز معمولی طبی وجود ندارد ، تنها تفاوت در رنگ و طرح لنز رنگی می باشد. در لنز رنگی مرکز لنز بصورت واضح و شفاف است که کاملا منطبق بر عنبیه است تا جلوی دید و بینایی فرد را نگیرد اما در اطراف مرکز ، رنگ های متفاوتی اعمال می شود.

 

باید ها و نباید های خرید لنز رنگی چیست ؟

خرید و استفاده از لنز رنگی در صورتیکه از برند با سابقه و دارای تاییدیه وزارت بهداشت باشد و از مراکز معتبر و بهداشتی خریداری شود نه تنها خطری ندارد، بلکه سبب افزایش اعتماد بنفس و زیبایی نیز می شود. اما باید دقت و حساسیت های لازم در استفاده و خرید لنز بکار برد. بنابراین اصول نگهداری از لنز رنگی چیست ؟

  1. از آنجایی که ممکن است لنز رنگی باعث آسیب به چشم و عفونت آن شود باید در ابتدای امر از استریل بودن لنز رنگی خریداری شده اطمینان حاصل کرد.
  2. قبل از استفاده از لنز و پس از مصرف ، با دست های تمیز لنز رنگی را در محلول شستشوی مخصوص و مناسب قرار دهید.
  3. لنز خریداری شده به تایید سازمان های بهداشتی رسیده باشد و از اصل بودن آن مطمئن باشیم .
  4. هرگز نباید از لنز رنگی طولانی مدت استفاده کرد.
  5. از به اشتراک گذاشتن لنز رنگی که امری غیر معمول و کم سابقه میباشد ، جدا خودداری کنید.
  6. به محض مشاهده تحریک چشم،کاهش دید و اختلال در بینایی ، سوزش ،فورا لنز را از چشم خارج کرده و برای معاینه نزد چشم پزشک بروید.

برای خرید لنز اصفهان به فروشگاه لنز اصفهان تماس گرفته و مراجعه کنید .

gvinetco

مرکز بینایی‌ سنجی و فروشگاه عینک گوانجی ارايه و فروش معتبرترين برندهاي عينك طبي و آفتابي govanjioptic.com

دیدگاه خود را بیان کنید