مارس 09 2021 0Comment
سایش قرنیه چشم

سایش قرنیه چیست ؟

سایش قرنیه چیست ، علل و درمان آن

قبل از اینکه بپرسید: ” سایش قرنیه چیست ؟ ” چشم پزشک شما ممکن است توضیح دهد که این به معنای خراشیده شدن  قرنیه چشم است.

که این موضوع  یكی از شایع ترین آسیب های چشم است كه در اورژانس در بین افراد در هر سنی دیده می شود. سایش در بین کارگران خودرو شایع تر  است و همچنین دلیل 2٪ از مراجعه به کلینیک های اورژانس  است . در حالی که سایش قرنیه قابل درمان است ، اما در صورت عدم درمان صحیح ، احتمال بروز عوارض جدی یا کاهش بینایی وجود دارد .

 

سایش قرنیه چیست؟

قرنیه خراشیده یا سایش قرنیه به طور کلی به معنای وجود خراش روی سطح قرنیه شما است. قرنیه آن لایه بیرونی شفاف جلوی چشم است که از چشم در برابر آلودگی ، میکروب و سایر ذرات مضر خارجی محافظت می کند.

سایش ممکن است به طور طبیعی در نتیجه اختلال یا از بین رفتن سلولهای اپیتلیوم یا لایه بالایی قرنیه ایجاد شود. عوامل بیرونی نیز ممکن است منجر به خراشیده شدن قرنیه شود ، که سریعاً قبل از شروع سیستم دفاعی چشم اتفاق می افتد. سایر لایه های قرنیه در زیر اپیتلیوم نیز در معرض آسیب از هر چیزی است که به عمق لایه ها نفوذ می کند هستند.

 

چه عواملی باعث سایش قرنیه می شود؟

علاوه بر مشکلات در اپیتلیوم ، ساییدگی های چشم به صورت خود به خود ، آسیب زا ، مربوط به لنزهای تماسی و مربوط به عوامل خارجی طبقه بندی می شوند.

علل آسیب زا به عنوان مثال ، وقتی برس آرایش ، ناخن های انگشت ، شاخه های درخت و تراشه های  محل کار با قرنیه تماس پیدا می کنند و آنرا خراش می دهند.

ذرات خارجی. ذرات کوچک مانند شن و ماسه می توانند چشم را خراشیده کنند ، به خصوص اگر چشم های خود را مالش دهید.

لنزهای تماسی. استفاده از لنزهای تماسی برای  مدت طولانی تر از حد توصیه شده یا استفاده از لنزهای آسیب دیده می تواند چشم را خراش دهد.

علائم خراش قرنیه چیست؟

خراش قرنیه اغلب درد یا ناراحتی قابل توجهی ایجاد می کند. همچنین ممکن است احساس کنید که چیزی در چشم شما وجود دارد ، خصوصاً اگر ذره ای زیر پلک گیر کرده باشد. علائم دیگری که تقریباً بلافاصله رخ می دهد عبارتند از:

 • قرمزی چشم
 • چشمان اشک آلود
 • درد چشم
 • درد هنگام پلک زدن
 • حساسیت به نور
 • تاری دید

 

گزینه های درمان سایش قرنیه

سائیدگی جزئی اپیتلیوم قرنیه معمولاً طی یک تا سه روز بهبود می یابد . خراش شدیدتر ممکن است حدود یک هفته طول بکشد. در صورت لزوم ، چشم پزشک شما یک درمان را بر اساس نتیجه معاینه چشم شما توصیه می کند. گزینه های معمول درمان عبارتند از:

 

 • قطره چشم ، پماد چشم یا اشک مصنوعی
 • پوشیدن چشمی برای مدت زمان مشخصی. این به شما کمک می کند تا چشمک نزنید و از بدتر شدن سایش قرنیه جلوگیری می کند.
 • برای کمک به تسکین درد مردمک چشم خود را گشاد کنید
 • استفاده از لنزهای تماسی ویژه برای تسریع در بهبودی
 • مصرف مسکن با نسخه
 • مصرف یک دوره آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت چشم

چشم پزشک شما ممکن است با استفاده از یک شست و شوی  چشم ، جسم خارجی را از چشم خارج کند تا ذره از چشم خارج شود. برداشتن فوری برای جلوگیری از ایجاد زخم دائمی یا کاهش بینایی ضروری است.

پزشک شما ممکن است شما را راهنمایی کند تا برای ارزیابی مجدد آسیب ، ظرف 48 ساعت برای معاینه چشم پیگیری کنید. اگر آسیب به طور کامل بهبود نیابد ، ممکن است منجر به فرسایش بیشتر  قرنیه منجر شود. در این موارد ، ممکن است از پیوند غشاni آمنیوتیک برای بهبود سریع تر و طبیعی قرنیه با حداقل زخم استفاده شود. برای جلوگیری از عوارض ، اگر به نظر می رسد آسیب بهبود یافته است اما دوباره دردناک است ، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

اگر به دنبال بهترین مارک لنز اصفهان هستید تا از سایش قرنیه جتوسط لنزهای مارک بد جلوگیری کنید به فروشگاه گوانجی سر بزنید.

gvinetco

مرکز بینایی‌ سنجی و فروشگاه عینک گوانجی ارايه و فروش معتبرترين برندهاي عينك طبي و آفتابي govanjioptic.com

دیدگاه خود را بیان کنید