عوارض دیابت بر بینایی

عوارض دیابت بر بینایی

دیابت یا همان مشکل قند تأثیرات بسیاری در بدن ایجاد می کند و عملکرد قسمت های زیادی از بدن را تحت الشعاع قرار می دهند. یکی از بخش هایی که تاثیر دیابت بر آن زیاد است، چشم می باشد.

البته عوارض دیابت بر بینایی مسأله ای نیست که همه افراد درگیر با مشکل قند با آن روبرو باشند، همانطور که دیابت به چند نوع است، تأثیر قند بر بینایی نیز همانطور خود را نشان می دهد و افرادی که مشکل آنان حاد نیست نباید نگران چشم خود باشند.

1-    عنوان اصلی محتوا: عوارض دیابت بر بینایی
4-    خلاصه محتوا (50 تا 70 کلمه) عوارض دیابت بر بینایی به چهار دسته تقسیم می شوند اما این موارد برای همه بیماران رخ نمی دهد و گاهاً بینایی در افراد دیابتی دچار مشکل نمی شود.

تاثیر قند بر بینایی را می توان به دسته های: ماکولاپاتی، رتینوپاتی، آب مروارید و تاثیر دیابت بر تاری دید بیان کرد.

 

بینایی در افراد دیابتی به چند طریق ممکن با مشکل ممکن است روبرو باشد:

  • رتینوپاتی دیابتی

یکی از مهم­ترین موارد در مشکل دیابت و بینایی این است که فرد دچار درگیری شبکه­ی عروقی خونی تغذیه کننده شبکیه شود و همین امر باعث می شود که بیمار از تاری دید رنج برده و بدن او با ایجاد شبکه عروقی جدید سعی در بهبود بینایی در افراد دیابتی داشته باشد که گاهاً این شبکه ها در جای اشتباه به وجود می آیند.

  • ماکولاپاتی دیابتی

تأثیر قند بر بینایی گاهی به صورت بیماری ماکولاپاتی خود را نشان می دهد، در این بیماری مرکز بینایی شخص تحت تأثیر قرار می گیرد و دید دور افراد یا دید آن ها برای مطالعه نوشته های کوچک کم می شود.

  • مورد دیگر تاثیر قند بر دیابت این است که بیمار دچار تاری دید در طول روز شده و با توجه به میزان قند خون آن فرد این مشکل می توان زیادتر شود.
  • دیگر تأثیر دیابت را می توان مشکل در عدسی داخل چشم عنوان کرد که منجر به آب مروارید (کاتاراکت) می شود.

درست است که دیابت و بینایی رابطه مستقیم دارند و لازم است که فردی با مشکل قند به چشم های خود بیشتر توجه کند اما لازم به ذکر است که این موارد در همه بیماران دیده نشده است و نمی توان آن را به همه بست داد.

gvinetco

مرکز بینایی‌ سنجی و فروشگاه عینک گوانجی ارايه و فروش معتبرترين برندهاي عينك طبي و آفتابي govanjioptic.com

دیدگاه خود را بیان کنید