آگوست 25 2021 0Comment
مضرات و خطرات اشعه UV

مضرات و خطرات اشعه UV

 مضرات و خطرات اشعه UV

همان طور که از عنوان مطلب مشخص است مضرات و خطرات اشعه UV تاثیرش را بر روی سلامت چشم خواهد گذاشت. خطرات ناشی از آن:

  • سرطان پوست
  • پیری زودرس
  • چین و چروک
  • آسیب های چشمی

 

اشعه ماوراء بنفش  (UV)چگونه باعث سرطان می شود؟

تابش بیش از حد اشعه ماوراء بنفش از خورشید می تواند به دی ان ای سلول های پوست ما آسیب برساند. اگر با گذشت زمان به میزان کافی به DNA آسیب وارد کند، می تواند باعث رشد خارج از کنترل سلول ها شود. سرطان پوست

سالانه موارد جدید سرطان پوست در کشور بیشتر از موارد سرطانی چون پروستات، سینه و… تشخیص داده می شود. از هر پنج نفر یک نفر در طول عمر خود به سرطان پوست مبتلا می شود. هر ساعت یک نفر بر اثر سرطان پوست جان خود را از دست می دهد. قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) محافظت نشده یکی از عوامل و خطرات اشعه UV برای پوست است که ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.

 

انواع رنگ  عینک آفتابی  در فروشگاه عینک اصفهان  

چرا  اشعه  ماوراء بنفش (UV) برای همه جانوران روی زمین خطرناک است؟

اشعه ماوراء بنفش B در سطح مولکولی به ساختار اساسی زندگی-دئوکسی ریبونوکلئیک اسید (DNA) آسیب می رساند. DNA  به راحتی اشعه UV-B را جذب می کند ، که معمولاً شکل مولکول را به یکی از چندین روش تغییر می دهد.

خطرات اشعه UV

کدام UVA یا UVB خطرناک تر است؟

اشعه UVA می تواند  به عمق پوست شما نفوذ کرده و باعث پیری زودرس سلول های پوست شما شود. حدود 95 درصد از اشعه ماوراء بنفش که به زمین می آید ، اشعه UVA است. 5 درصد دیگر اشعه ماوراء بنفش UVB است. آنها سطوح انرژی بالاتری نسبت به اشعه UVA دارند و معمولاً به خارجی ترین لایه های پوست شما آسیب می رسانند و باعث آفتاب سوختگی می شوند.

 اثرات  و خطرات اشعه UV بر سلامت

کاهش لایه ازن، حفاظت طبیعی جو ما را در برابر اشعه مضر فرابنفش (UV) خورشید کاهش می دهد. این مطلب مروری بر مشکلات عمده سلامتی مرتبط با قرار گرفتن بیش از حد در برابر اشعه ماوراء بنفش ارائه می دهد. درک این خطرات و اقدامات احتیاطی معقول، به شما کمک می کند تا از خورشید لذت ببرید و در عین حال شانس مشکلات ناشی از خورشید را کاهش دهید.

ملانوم

ملانوم ، جدی ترین نوع سرطان پوست، در حال حاضر یکی از شایع ترین سرطان ها در بین نوجوانان و جوانان 15 تا 29 ساله است. در حالی که ملانوم حدود سه درصد از موارد سرطان پوست را تشکیل می دهد، باعث بیش از 75 درصد مرگ های ناشی از سرطان پوست می شود. قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش،آفتاب سوختگی را به ویژه در دوران کودکی، قابل تشدید می کند. همه ملانوم ها منحصراً مربوط به خورشید نیستند و سایر عوامل احتمالی شامل عوامل ژنتیکی و نقص سیستم ایمنی بدن است.

سرطان پوست غیر ملانوم

سرطان های پوستی غیر ملانومی کشنده تر از ملانوم ها هستند. با این وجود ، در صورت عدم درمان می توانند گسترش یابند و باعث ایجاد تغییر شکل و مشکلات جدی برای سلامتی شوند. دو نوع اولیه سرطان پوست غیر ملانومی وجود دارد و اگر این دو سرطان به موقع درمان شوند، بندرت کشنده هستند.

gvinetco

مرکز بینایی‌ سنجی و فروشگاه عینک گوانجی ارايه و فروش معتبرترين برندهاي عينك طبي و آفتابي govanjioptic.com

دیدگاه خود را بیان کنید