مارس 07 2015 0Comment

تغذیه صحیح برای حفظ سلامت بینایی

افزودن آنتی اکسیدان های قوی به رژیم غذایی به سلامت بینایی کمک می کند. هیچ چیز نمی تواند جای یک دید خوب را در زندگی بگیرد. شما می توانید با افزودن روزانه ی مواد مغـذی چه در قالب خوراکی هـا و چـه در قالب مکمل ها به رژیم غذایی خود دید چشمتان را تقویت کنید. ویتامین های موثر بر چشم A-P-E-C-B2 می باشد. و از مواد معدنی موثر بر چشم نیز می توان به روی،کروم، منیزیم و نیکل اشاره کرد.

فقدان یا کمبود ویتامین A سبب سختی قرنیه و خشکی چشم، کاهش بینایی به خصوص در شب می شود. منابع ویتامین A در روغن ماهی، جگر، کره، میوه های روغنی، پیاز، شیر، غلات، کاهو، گوجه فرنگی، عدس، کنگر، قارچ، مرکبات، میوه های خشک، شلغم، انواع کلم، هویج، زرده تخم مرغ، اسفناج، موز، انبه، خرما، و آئوکادو یافت می شود و برای سلامت بینایی بسیار مفید است.

سلامت بینایی

این ویتامین به شکل فعال آن یک آنتی اکسیدان قوی است. محققان معتقدند این ماده چشم را در برابر آسیب ناشی از مولکول های ناپایدار (رادیکال های آزاد) که تجزیه گر بافت سالم هستند حفظ می کند. کمبود این ویتامین می تواند سبب نزدیک بینی تدریجی ، اگزما، آب مروارید و دژنراسیون ماکولا گردد.

منابع طبیعی ویتامین E : جوانه گندم، کاهو، شاهی، موز، شبدر، نخودفرنگی، عدس، گردو، فندق، بادام، کره، خامه تازه، روغن زیتون، جگر گاو، جگر مرغ، تخم مرغ، بعضی از بقولات سبز و بخصوص روغن های نباتی.

 

کمبود این ویتامین سبب ورم، بعضی اختلالات چشمی و کاهش مقاومت مویرگ های شبکیه (خونریزی شبکیه) می شود. ویتامین P قابلیت نفوذ عروق، تعدیل و تنظیم را دارد و می تواند آن ها را نـرم و قابل انعطاف نگه می دارد.

منابع طبیعی ویتامین P : بعضی از بقولات سبز از جمله فلفل سبز، غلات مثل گندم سیاه و میوه جات به خصوص پرتقال. این ویتامین در لیمو ترش، تمشک، گلابی، نارنج و نارنگی نیز به مقدار قابل ملاحظه ای یافت می شود.

                  این ویتامین یک آنتی اکسیدان است که در کنار مواد مغذی دیگر روند تحلیل دید، ابتلا به دژنراسیون ماکولا و آب مروارید را که در اثر بالا رفتن سن رخ می دهد کند می کند.

gvinetco

مرکز بینایی‌ سنجی و فروشگاه عینک گوانجی ارايه و فروش معتبرترين برندهاي عينك طبي و آفتابي govanjioptic.com

دیدگاه خود را بیان کنید