اکتبر 15 2019 0Comment
طرح بینایی سنجی کودکان

طرح بینایی سنجی کودکان

طرح بینایی سنجی کودکان

طرح بینایی سنجی کودکان یک مهارت ویژه است که به زمان ، صبر و درک نیاز دارد بینایی سنجی کودکان باید با سن ، توانایی ها ، دانش و تجربه کودک سازگار شوند. كودكان كوچك قادر به توصيف مسائل بینایی خود نيستند و علائم ديداري خود را نمی توانند توضيح دهند. از طریق مشاهده ، و با اطلاعات مادر یا سرپرست ، می توان عملکرد دید آن ها را ارزیابی کرد. در حین معاینه چشم کودکان ، یک مرکز بینایی سنجی باتجربه پاسخ آنها به محرک های بینایی را تشخیص می دهد. اینها باید دید و بینایی کودک را براساس کودکان در همان سن و توانایی ها مقایسه شوند..

عملکرد چشم کودک در هنگام دیدن اشیا طرح بینایی سنجی کودکان

در رشد طبیعی بینایی ، کودکان با مشاهده صورت مادر شروع می کنند. تجربیات فضا ، مسافت و هماهنگی دست و چشم گامهای مهمی در توسعه همه عملکردهای بینایی در دوره بحرانی از بدو تولد تا پنج سال است. محرومیت این پیشرفت را مختل می کند و ممکن است منجر به “نستاگموس” (حرکات غیر ارادی چشم) شود. امبلیوپی یا “تنبلی چشم” یکی دیگر از شرایطی است که می تواند ناشی از کمبود بینایی در کودکی باشد.

عمده عملکردهای تصویری که از سنین جوانی قابل آزمایش هستند شامل موارد زیر است:

  • واکنش مردمک
  • تحرک
  • تثبیت
  • حدت بینایی
  • بینایی رنگ

در طرح بینایی سنجی کودکان مهمترین عملکرد بینایی حدت بینایی است. اگر کودکی دچار مشکلات چشمی است ، حدت بینایی باید در اسرع وقت اندازه گیری شود.این امر نشان می دهد که دید در حال پیشرفت است. دستیابی به اندازه گیری کمی از حدت بینایی کودک همیشه امکان پذیر نیست. با این حال ، ارزیابی کیفی توسط یک ناظر با تجربه می تواند بسیار مفید باشد. اگرچه ارزیابی کیفی نشان می دهد که کودک نابیناست است یا نه ، اما تشخیص بینایی ضعیف سخت است.

نکات کلیدی برای اندازه گیری بینایی در طرح بینایی سنجی کودکان

برای ارزیابی آماده شوید و تمام موارد تست را از قبل آماده می شود  تا ارزیابی بدون وقفه انجام شود.

ایجاد رابطه

باید به زبان کودکانه با کودک حرف زده شود . اگر فقط با مادر صحبت شود ، کودک علاقه خود را از دست خواهد داد. برای به دست آوردن نتایج دقیق ، کودک باید احساس راحتی کند تا همکاری کامل را داشته باشد. اگر کودک بیمار ، در حال گریه یا گرسنگه باشد ، بهتر است ارزیابی را به تعویق بیاندازید ، حتی برای نیم ساعت. کودکان کوچک اگر در بغل مادر یا والدین  خود بنشینند ممکن است بهتر عمل کنند.مراحل تست به مادر توضیح داده می شود تا با اپتومتریست همکاری کند.

نتیجه

اندازه گیری دید در کودکان یک کار جامع است. برای اهداف تشخیصی ، پیشگیری و ارزیابی اختلالات بینایی ، باید همه عناصر در نظر گرفته شده و با عملکرد بصری زندگی روزمره مقایسه شود. برای کمک به آنها در درک اوضاع و تقویت تعامل با فرزندان ، نتایج باید با والدین یا سرپرست توضیح و گفتگو شود. این امر ناتوانی بینایی را کاهش می دهد ، به خصوص اگر بینایی با درمان پزشکی بهبود نیابد.

انواع تست بینایی کودکان تثبیت ،تست تحرک ،میدان دید، تست کاردیف، بینایی رنگ و … است.

gvinetco

مرکز بینایی‌ سنجی و فروشگاه عینک گوانجی ارايه و فروش معتبرترين برندهاي عينك طبي و آفتابي govanjioptic.com